You are here

Ogrody Giusti (Giardini Giusti)

Polish

Jeśli lubisz naturę i ogrody, jest tu pewne miejsce, które koniecznie musisz odwiedzić, jeśli będziesz  na wakacjach w Weronie. Mowa tu o jednym z najpiękniejszych, włoskich ogrodów późnego renesansu. Nazywa się on Giardini Giusti lub Ogrody Giusti, jeśli wolisz przetłumaczoną nazwę. Na terenie posiadłości znajduje się doniosły pałac o nazwie Palazzo Giusti, który jest umiejscowiony zaraz przy wejściu, oraz ogromny ogród, pochodzący z 16 wieku.

Spacerując ścieżkami tego fascynującego miejsca, można podziwiać posągi, fontanny i baseny otoczone wieloma gatunkami cennych drzew i roślin. Ogród został ogłoszony zabytkiem narodowym ze względu na jego piękno i historyczne znaczenie.

Tak, jak pisałem na początku, przy wejściu, zaraz za bramą można zauważyć pałac, który, porównując z innymi włoskimi willami, położony jest w nietypowym miejscu, ponieważ wille znajdują się przeważnie na szczytach wzgórz, do których prowadzą ogrody. Giardini Giusti jest całkowitym przeciwieństwem i najpierw mija się tu willę, a dopiero później można spacerować, podziwiać naturę i dojść do miejsc, z których można obserwować całe miasto z góry.

Wiele ważnych, historycznych osobistości zwiedziło ogrody. Goethe, przykładowo, napisał piękne słowa odnośnie do widzianych tu cyprysów, które rosną wzdłuż ścieżek ogrodowych. Na szczycie wzgórza znajduje się też romantyczny klasztor, w którym znajduje się kilka, historycznych pism (niektóre z nich są bardzo ważne).

 

Ogrody Giusti – widok z lotu ptaka

 
Palazzo Giusto w tle

Baseny w Ogrodach Giusti

Fontanny w Ogrodach Giusti

Taras (belweder) w Giardini Giusti

Widok z tarasu Ogrodów Giusti

 

 

Add new comment