You are here

Murano

Polish
murano

W niedalekiej odległości od Wenecji, na małej wyspie Murano produkuje się, od ponad 600 lat, piękne wyroby szklane. Pierwotnie, przemysł szklarstwa artystycznego znajdował się w Weronie, jednak w 13 wieku przeniesiono go do Murano, ponieważ budynki w Weronie wykonywano wówczas z drewnianych ram i obawiano się, że dmuchacze szkła przyczynią się do spalenia miasta.

 

Dzisiaj Murano jest znane z barwnych wyrobów wykonanych techniką millefiori, ale wykorzystuje się tutaj również wiele innych, pięknych stylów i technik, których efekty można oglądać i kupować jako pamiątki. Jeśli tradycyjne, szklane figurki są po prostu zbyt małe, sprzedaje się też większe przedmioty, które z pewnością nie zmieszczą się nawet do największej walizki; region jest bowiem znany też z produkcji dużych, szklanych żyrandoli.  Jeśli właśnie to znajduje się na Twojej liście zakupów, umów się na spotkanie w jednym z warsztatów, które oferują wysyłkę do innych krajów.

Kanały w Murano – Wenecja

Kościół San Donato w Murano – Wenecja

Jeśli Twój budżet nie jest wystarczający na zakup żyrandola, większość zwiedzających kupuje małe, szklane figurki koni, słodyczy, piór i długopisów, a nawet korków do wina, które zmieszczą się nawet w najmniejszym bagażu.

 

Wiele warsztatów oferuje też pokazy dmuchania szkła, więc jeśli chcesz zobaczyć jak ci rzemieślnicy pracują, rozglądaj się za znakiem „Entrata Libera”. Oznacza on bowiem miejsca, w których dmuchacze pozwolą Ci bezpłatnie przyglądać się, jak tworzą oni symbol innej znanej, włoskiej firmy – szklanego konia Ferrari. 

 
Najważniejsze wskazówki:
 
Udaj się na zwiedzanie rano. Jak w wielu miejscach we Włoszech, dmuchacze szkła również odpoczywają podczas lunchu od około 13.00 do 16.30.
 

Do Murano łatwo dotrzeć z Wenecji, korzystając z komunikacji publicznej. Przedstawiam tu, jak można tam dojechać, wybierając Actv, wenecką firmę transportową:

 

Z przystanku S. Zaccaria, znajdującego się w pobliżu Piazza San Marco i pałacu Doga, skorzystaj z autobusu wodnego ACTV linii 4.2, który płynie ok. 40 minut. Dłuższą, ale przyjemną alternatywą jest statek linii 4.1, płynący ok. 1 godziny wzdłuż Grand Canal. Kiedy dopłyniesz do Murano, możesz wysiąść na dowolnym przystanku, ale Colonna jest najodpowiedniejszym, jeśli chcesz uczestniczyć w demonstracjach dmuchania szkła. 

 

Firmy turystyczne również organizują wycieczki do fabryk i salonów szkła w Murano. Obejmują one wówczas darmowy przejazd łodzią na wyspę. Z pewnością spotkasz na mieście ludzi sprzedających tego typu wycieczki. Bądź jednak przygotowany, ponieważ podczas takich wyjazdów, mimo że są one atrakcyjne, stosuje się silne techniki, które mają Cię przekonać do zakupów pod koniec dnia.

 

Add new comment