You are here

Region Veneto – Soave.

Polish
Soave

23 kilometry na wschód od Werony znajduje się gmina Soave, w której żyje ok. 6800 mieszkańców. Dla Rzymian było to ważne miejsce wypoczynkowe na drodze Via Postumia, łączącej miasto Aquileia na wschodzie z Genoą na zachodzie. Ale Soave było i wciąż jest ważnym miejscem również z innego powodu – jego białego wina.

Tak więc, kelner zasugeruje Ci, że butelka Soave idealnie będzie komponować się z potrawą, którą zamówiłeś, ale jakim winem jest właściwie Soave, jakiego gatunku wina możesz się spodziewać?

Kieliszek wina Soave i zamek w Soave w tle

Jakim gatunkiem wina jest Soave?

Soave jest białym winem, ale jak ono smakuje? Najlepszym sposobem, aby to opisać jest przytoczenie tłumaczenia włoskiego słowa  ‘soave’, które oznacza delikatne, słodkie, łagodne i harmonijne, ale co to w zasadzie oznacza?


Wiemy, że jest one białe. Opisywane jest jako wino koloru słomkowego z odrobiną zieleni. Najczęściej Soave jest wytrawne, choć istnieje też jego słodka odmiana znana jako Recioto di Soave DOCG oraz odmiana musująca; najlepszą gatunkiem Soave jest Calassico Superiore. Przynajmniej 70 % kieliszka Soave wykonane jest z winogron Garganega, z dodatkiem Trebbiano di Soave, Chardonnay, i Pinot Blanc, co tworzy jego równowagę.

Winnice i zamek

A więc jakim winem jest Soave?

Jest ono delikatne i lekkie; niektórzy twierdzą, że ma domieszkę migdałów i łagodnych kwiatów, dzięki czemu jest też perfumowane. Jest ono lekko cierpkie i ma nutkę goryczy. Ta charakterystyka oznacza, że Soave nadaje się do takich dań jak risotto warzywne, domowej roboty makarony, ryby, skorupiaki i polenta.

Teraz wiesz już, czego możesz się spodziewać, ale podajemy jeszcze kilka interesujących faktów dotyczących tego wina:

  • W latach 70. XX w. w USA importowano i spożywano więcej Soave niż Chianti. 

  • 50 milionów litrów Soave jest eksportowane każdego roku.

  • Mówi się, że Dante nadał winu jego nazwę ze względu na jego delikatność.

  • Soave jest bardzo popularnym aperitifem w Weronie.

  • Nazwa miasta Soave nie pochodzi od wina. Pochodzi ona z czasów najazdów barbarzyńskich plemienia ‘Suevi’ po upadku Imperium Rzymskiego. Nazwa zmieniła się z czasem na Soave.
  • Wiele winiarni w Soave jest otwartych dla publiczności, oferując oprowadzanie i degustację.

Zamek Soave

A teraz pozostaje Ci jedynie spróbować butelki tego wina.

 

Add new comment